Λίτσα Κουντουρά (5)

Από το Blogger.
Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

3/3 περνώντας και από τη Ναύπακτο με σκορ 44-69!!

Με τη νίκη κατάφερε να φύγει και από το Δημοτικό Γυμναστήριο της Ναυπάκτου η ομάδα μπάσκετ γυναικών του ΠΑΣ Γιάννινα, όπου για το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΒΔΕ έκανε την τρίτη  της νίκη  σε τρεις αγώνες, επικρατώντας επί του τοπικού ΠΑΣ Ναυπάκτου με 44-69.
         Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν κλειστό με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι-χέρι και  τον ΠΑΣ Γιάννινα να προηγείται στο ημίχρονο με 25-35. Μέχρι εκείνο το σημείο η ομάδα της Ναυπάκτου εκμεταλλευόμενη την άμυνα ζώνης, την οποία χρησιμοποίησε σε όλο το ματς, κατάφερνε να διατηρεί επαφή με το σκορ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα  εφάρμοσε  πιεστική προσωπική άμυνα (man to man) σε όλο το γήπεδο , έκλεψε πολλές μπάλες και κατ’ επέκταση έτρεξε γρήγορα στον αιφνιδιασμό,  δημιουργώντας εύκολα καλάθια με αιχμή του δόρατος τη Δασκαλοπούλου. Από την άλλη και στο σετ παιχνίδι, βρήκε τις λύσεις να διασπά τη ζώνη με το inside game της σέντερ της ομάδας, Λίτσας Κουντουρά. Συνεπώς, πατώντας το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα ξέφυγε οριστικά και δόθηκαν στη συνέχεια συμμετοχές σε όλες τις αθλήτριες. Διακριθείσες από την πλευρά του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν οι Κουντουρά, Δασκαλοπουλου και Τσιάρα.
         Την αποστολή στη Ναύπακτο ακλούθησαν αρκετά μέλη της Διοικούσας Επιτροπής και του τεχνικού επιτελείου. Ο ΠΑΣ Γιάννινα, έχοντας καθαρίσει στις τρεις πρώτες αγωνιστικές δύο από τα μεγάλα ντέρμπυ της κατηγορίας (Σχερία Κέρκυρας και ΠΑΣ Ναυπάκτου) έχει ήδη βάλει πλώρη για την πρωτιά στην κατηγορία και τα μπαράζ ανόδου στην Α2 Εθνική